Izložba muzeja u Skoplju-Makedonija | Foto

Muzej Allahovog Poslanika s.a.v.s. sa postavkom “Upoznaj Poslanika a.s.” u periodu od 10.02. do 13.02. 2017. godine boravio je u Skoplju-Makedonija. Izložba je bila postavljena u prelijepim prostorijama Çifte hamama, koji datira iz Osmanskih vremena, a smješten je u samom centru čaršije. Domaćin i organizator izložbe u Skoplju bila je omladinska organizacija “Forumi Rinor Islam”. Oni su na pravi način pokazali kakav odnos domaćina treba biti prema musafiru/gostu, ali i kako se izvršava emanet i preuzeta obaveza i uloga kao što je u ovom slučaju bila uloga organizatora.
Otvorenju izložbe koje je bilo u petak nakon džuma namaza, prisustvovao je veliki broj zvanica i posjetilaca. Izložbu je u Skoplju od petka do ponedjeljka posjetilo oko 2.500 hiljade posjetilaca, što je ukupno do sada izložbu posjetilo preko 40.000 posjetilaca u četiri države i četrnaet gradova.

Samo mali dio od prelijepe atmosfere iz Skoplja možete pogledati na fotografijama:

1 Program otvaranja izložbe vodio je Medin Bajrami.

2 Na samom početku hafiz Xhemail Nuhiju je proučio odlomak iz Kur’ana.

3Nakon proučenog odlomka iz Kur’ana prisutnima se kao domaćin obratio
Fisnik Shabani, predsjednik organizacije “Forumi Rinor Islam”.

5Prisutnima se obratio i autor izložbe Dr. Esmir Halilović, koji je
prisutne ukratko upoznao sa postavkom muzeja.

4 Kao zamjenik predsjednika organizacije “Forumi Rinor Islam”
prisutnima se obratio i Hasan Baftijari.

6Na samom kraju otvaranja izložbe prisutne je
prelijepom izvedbom ilahije počastio hfz. Xhemail Nuhiju.

7 8Domaćini su se potrudili da ekipa Muzeja Allahovog Poslanika
ima trajnu uspomenu iz Skoplja.

9 10 11 12 13Par fotografija sa svečanog otvaranja izložbe.

14 1918Nakon svečanog otvaranja izložbe autor izložbe dr. Esmir Halilović je zvanice i goste
proveo kroz postavku muzeja i detaljno im pojasnio izložbeni materijal.

21 22 23 24 25 26 27Afan Abazović jedan od stručnih vodiča muzeja Allahovog Poslanika
sa posjetiocima izložbe tokom pojašnjavanja bogatog sadržaja izložbene postavke.

28 29 30 31 32 33Harun Hasić jedan od stručnih vodiča muzeja Allahovog Poslanika

34 35 36 37 38 39 40 41Muzej Allahovog Poslanika je u Skoplju imao i nove, privremene vodiče koji su se dobrovoljno pridružili kao pomoć ekipi muzeja i uveliko olakšali posao vodičima muzeja. Mladi iz organizacije “Forumi Rinor Islam” su se stavili na raspolaganje kao prevodioci sa bosanskog na albanski jezik ali i kao samostalni vodiči grupama posjetioca koji ne poznaju bosanski jezik.

15164217 4320Da je posjećenost bila velika i da je izložba bila zanimljiva svjedoče ove slike,
ali i podatak
da je izložbu u Skoplju vidjelo oko 2.500 posjetilaca.

44Dio ekipe “Muzeja Allahovog Poslanika” koji su bili u Skoplju:
-Zakir Begović (vozač izložbenog materijala, zadužen za red, rad i atmosferu)
– Harun Hasić (svršenik IPF-a u Zenici, jedan od vodiča u muzeju Allahovog Poslanika)
-Dr. Esmir Halilović (profesor na IPF-u u Zenici i autor izložbe Muzeja Allahovog Poslanika)
-Sahib Mašić (naš hadžija i najstariji član ekipe, zadužen za distribuiranje knjiga i monografija)
-Afan Abazović (certificirani BH turistički i planinarski vodič, ali i vodič u muzeju Allahovog Poslanika)